III Me’mor//2023 arxitektura ko‘rik-tanlovi boshlandi
Bu yil tanlov mukofot jamg‘armasi 215 mln so‘mni tashkil etadi. Me’mor//2023 mavzusi sifatida Zaha Hadidning “Arxitektura – bu inson oʻzini makonda qanday joylashishidir” degan so‘zlari tanlandi.
2023-yil 15-mayda Me’mor//2023 arxitektura ko‘rik-tanlovida qatnashish uchun arxitektorlar, interyer dizaynerlari, landshaft dizaynerlari, soha OTMlari talabalari va jurnalistlardan arizalar qabuli boshlandi.
G‘oliblar 6 mlndan 10 mln so‘mgacha mukofot oladilar. Gran-pri sohibiga 15 mln so‘m beriladi. Bu yil tashkilotchilar har bir nominatsiyani “loyiha” va “amalga oshirilgan loyiha” toifasiga taqsimladilar.
Talabalar (talabalar jamoalari) faqat “loyiha” toifasiga ishlar taqdim eta oladilar. Sovrindor har bir nominatsiya bo‘yicha aniqlanadi.
Jurnalistlar “Amalga oshirilgan loyiha” toifasida istalgan nominatsiyaga maqola taqdim etishlari mumkin. Barcha ishtirokchi jurnalistlar orasidan hay'at Me’mor//2023ning yagona sovrindorini aniqlaydi.
Tanlovda qatnashish – bepul. Tanlov tashkilotchisi – O‘zbekistondagi KNAUF korxonalar guruhi.
“Me’mor//2023 mavzusi afsonaviy Zaha Hadidning “Arxitektura – bu inson oʻzini makonda qanday joylashishidir” degan so‘zlari bo‘ldi. Arxitektura – bu faqat bino yoki obyekt emas, balki his-tuyg‘u va taassurotlardir, degan yondashuv bizga ko‘proq yaqin. Ko‘rik-tanlovdning maqsadi o‘zgarishsiz qoldi: ijodkorlarni o‘ziga xos yechimlarni izlash va ro‘yobga chiqarishga, jurnalistlarni esa – salmoqli voqyealar va loyihalarni yoritishga ruhlantirish. Arxitektorlardagi ilhom, ruhlanish va salohiyat shaharlarimiz qiyofasiga bevosita ta'sir ko‘rsatadi”,- deya, qayd etdi O‘zbekistondagi KNAUF korxonalari rahbari Dmitriy Deripalko.
Avvalgi yillardagi kabi, Me’mor//2023`ning eng yaxshi loyihalarini O‘zbekiston, Gruziya, Ruminiya, Ukraina, Isroillik mashhur arxitektorlar aniqlaydilar.
Me’mor//2023 tanlov toifalari va nominatsiyalari:
1. Turar joy binolari — “Аlohida turar joy”, “Ko‘p qavatli turar joy”;
2. Jamoat binolari — “Tijorat obyekti”, “Ma'muriy bino”;
3. Dizayn — “Xona interyeri”, “Milliy uslubdagi interyer”;
4. Obodonlashtirish — “Xususiy uy-joy landshafti”, “Jamoat joyi dizayni”.
Avvalgi yillardagi ko‘rik-tanlovlar butun O‘zbekistondan arxitektorlar va dizaynerlarda jonli qiziqish uyg‘otdi. 2019-yilda ishtirokchilar 123ta, 2021-yilda esa, 242 ta ish taqdim etdilar.
Joriy yil 24-25-may kunlari Me’mor//2021 g‘oliblari Knauf Werktage – Germaniyada o‘tkaziladigan qurilish industriyasi mutaxassislarining professional forumiga tashrif buyuradilar. Safar tanlov tashkilotchilari tomonidan moliyalanadi.
Me’mor//2023`ga ishlar taqdim etilishi muddati – 2023-yil 06-avgustgacha.
Memorcontest.uz saytida III Me’mor//2023 arxitektura ko‘rik-tanloviga ariza topshirish va batafsil ma'lumotlarga ega bo‘lish mumkin.

Стартовал III Архитектурный смотр-конкурс Me’mor//2023
В этом году призовой фонд конкурса составит 215 млн сумов. Темой Me’mor//2023 была выбрала цитата Захи Хадид «Архитектура — это как человек располагает себя в пространстве».
15 мая 2023 года начался прием заявок от архитекторов, дизайнеров интерьера, ландшафтных дизайнеров, студентов профильных вузов и журналистов на участие в Архитектурном смотре-конкурсе Me’mor//2023.
Победители получат от 6 до 10 млн сумов. Обладатель Гран-при — 15 млн сумов. В этом году организаторы разделили каждую номинацию на категории «проект» и «реализованный проект».
Студенты (студенческие коллективы) могут подавать работы только в категории "Проект". Призер определяется в каждой номинации.
Журналисты могут подавать статьи в любую номинацию категории «Реализованный проект». Среди всех участников-журналистов жюри выберет единственного призера Me’mor//2023.
Участие в конкурсе бесплатно. Организатором конкурса выступила группа предприятий КНАУФ в Узбекистане.
«Темой Me’mor//2023 стала цитата легендарной Захи Хадид „Архитектура — это как человек располагает себя в пространстве“. Нам близок подход, который гласит, что архитектура — не только здание или объект, а эмоции и впечатления. Цель смотра-конкурса осталась неизменной: мотивировать творцов искать и воплощать самобытные решения, а журналистов — освещать значимые события и проекты. Вдохновение, мотивация и компетенции архитекторов напрямую влияют на облик наших городов», — отметил Дмитрий Дерипалко, руководитель предприятий КНАУФ в Узбекистане.
Как и в предыдущие годы выбирать лучшие проекты Me’mor//2023 будут именитые архитекторы из Узбекистана, Грузии, Румынии, Украины, Израиля.
Конкурсные категории и номинации Me’mor//2023:
1. Жилые здания — «Индивидуальный жилой дом», «Многоэтажный жилой дом»;
2. Общественные здания — «Коммерческий объект», «Административное здание»;
3. Дизайн — «Интерьер помещения», «Интерьер в национальных традициях»;
4. Благоустройство — «Ландшафт частного участка», «Дизайн общественного пространства».
В прошлые годы смотр-конкурс вызвал живой отклик архитекторов и дизайнеров со всего Узбекистана. В 2019 году участники подали 123 работы, в 2021 — 242.
24-25 мая текущего года победители Me’mor//2021 посетят Knauf Werktage — профессиональный форум специалистов строительной индустрии, проводимый в Германии. Поездка финансируется организатором конкурса.
Подача работ на Me’mor//2023 открыта до 06 августа 2023 года.
Подать заявку и узнать больше о III Архитектурном смотре-конкурсе Me’mor//2023 можно на сайте memorcontest.uz.